آیا میخواهید از اکانت خود خارج شوید؟

بله

تاریخچه زبان های برنامه نویسی

تاریخچه زبان های برنامه نویسی

برنامه نویسی رایانه اساس عصر دیجیتالی است که امروز در آن زندگی می کنیم. هر زمان که دوست دارید یک پست در شبکه های اجتماعی ارسال کنید ، یک ایمیل ارسال کنید یا یک زنگ ساعت روی تلفن خود تنظیم کنید ، یک زبان برنامه نویسی در پشت صحنه کار می کند.

اما همه چیز از کجا شروع شد؟ و چه چیزی باعث رشد آن در صنعت پیشرو امروزی شده است؟

با ما همراه باشید ، چون گشت و گذار در تاریخ زبان های برنامه نویسی را شروع می کنیم. این گذشته نگر نشان می دهد که چه میزان برنامه نویسی رایانه در طول سالها توسعه یافته است. این کار شما را از زبانهای اولیه و کد ماشین پیچیده به زبانی پیچیده و قابل خواندن توسط انسان که امروزه فناوری های مورد علاقه ما را تأمین می کند ، برمی گرداند.

 

اولین زبان برنامه نویسی

 

آیا می دانید اولین زبان برنامه نویسی در سال 1843 اختراع شد؟ آدا لاولس اولین الگوریتم ماشین را برای یک ماشین محاسبات اولیه ارائه داد که آن را روی یک کاغذ نوشت زیرا در آن زمان هیچ رایانه ای وجود نداشت! زبانهای برنامه نویسی از آن زمان به بعد مسیری طولانی را طی کرده اند اما برای درک تاریخ زبانهای برنامه نویسی ، ابتدا باید اصل آنها را شناخت.

 

تاریخچه زبانهای برنامه نویسی: یک جدول زمانی

 

لیست نمایش داده شده در زیر یک جدول زمانی از تاریخ زبان های برنامه نویسی است. اولین زبان های برنامه نویسی شناخته شده کدهای پیچیده ماشین بودند که به صورت دستی وارد ماشین های محاسبات اولیه می شدند. همانطور که کشف خواهید کرد ، برنامه نویسی رایانه به سرعت از کدهای ماشین به کدهای کاملاً خودکار قابل خواندن توسط انسان توسعه می یابد.

 

1843: الگوریتم ماشین Ada Lovelace

Ada Lovelace اولین الگوریتم ماشین را برای دستگاه تفاوت چارلز بابی اختراع کرد که پایه و اساس همه زبان های برنامه نویسی را بنا می گذارد.

1944-45: Plankalkül

جایی بین 1944-1945، کنراد Zuse توسعه اولین زبان برنامه نویسی به نام پلن کلکولوس. زبان زئوس امکان ایجاد رویه هایی را فراهم می کرد که قطعات کدی را ذخیره می کرد که بارها و بارها برای انجام کارهای معمول فراخوانی می شدند.

1949: زبان اسمبلی

زبان اسمبلی در ماشین حساب خودکار ذخیره تاخیر الکترونیکی (EDSAC) استفاده شد. زبان اسمبلی نوعی زبان برنامه نویسی سطح پایین بود که زبان کد ماشین را ساده می کرد. به عبارت دیگر ، دستورالعمل های خاص لازم برای کار با کامپیوتر است.

1949: کد کوتاه

کد کوتاه (اولین زبان سطح بالا (HHL) بود) که توسط جان مک کالی در سال 1949 پیشنهاد شد. با این وجود ویلیام اشمیت بود که آن را برای کامپیوتر BINAC در همان سال و برای UNIVAC در سال 1950 پیاده سازی کرد.

1952: کدگذاری خودکار

اتوکد اصطلاحی عمومی برای خانواده ای از زبان های برنامه نویسی بود. Autocode برای اولین بار توسط Alick Glennie برای رایانه مارک 1 در دانشگاه منچستر توسعه یافت ، اولین زبان کامپایل شده برای اجرا بود به این معنی که می تواند با استفاده از برنامه ای به نام کامپایلر مستقیماً به کد ماشین ترجمه شود. از اتوکد علاوه بر Mark 1 در ماشین های محاسباتی اولیه Ferranti Pegasus و Sirius نیز استفاده شد.

1957: FORTRAN

FORmula TRANslation یا FORTRAN توسط John Backus ایجاد شده است و به عنوان قدیمی ترین زبان برنامه نویسی در حال حاضر استفاده می شود. زبان برنامه نویسی برای محاسبات علمی ، ریاضیاتی و آماری سطح بالا ایجاد شده است. از FORTRAN امروزه نیز در پیشرفته ترین ابر رایانه های جهان استفاده می شود.

1958: ALGOL (زبان الگوریتمی)

زبان الگوریتمی یا ALGOL توسط کمیته مشترکی از دانشمندان کامپیوتر آمریکایی و اروپایی ایجاد شده است. ALGOL به عنوان نقطه شروع توسعه برخی از مهمترین زبانهای برنامه نویسی از جمله Pascal ، C ، C ++ و Java عمل کرد.

1958: LISP (پردازشگر لیست)

پردازنده لیست یا LISP توسط جان مک کارتی در انستیتوی فناوری ماساچوست (MIT) اختراع شد. هدف اصلی آن ساخت هوش مصنوعی بود ، LISP یکی از قدیمی ترین زبان های برنامه نویسی است که امروزه همچنان مورد استفاده قرار می گیرد و می تواند در جایگاه Ruby یا Python مورد استفاده قرار گیرد. شرکت هایی مانند Acceleration ، Boeing و Genworks هنوز از LISP در پشته های فناوری خود استفاده می کنند.

1959: COBOL (زبان مشترک تجارت گرا)

Business Business Oriented Language (COBOL) ، زبان برنامه نویسی، پشت بسیاری از پردازنده های کارت اعتباری ، دستگاه های خودپرداز ، تماس های تلفنی و تلفن همراه ، سیگنال های بیمارستانی و سیستم های سیگنال راهنمایی و رانندگی است. توسعه این زبان توسط دکتر گریس موری هاپر انجام شد و به گونه ای طراحی شد که در همه مارک ها و انواع رایانه ها قابل اجرا باشد. COBOL هنوز هم در درجه اول برای سیستم های بانکی استفاده می شود.

1964: BASIC (کد دستورالعمل نمادین همه منظوره مبتدی)

کد آموزش نمادین همه کاره مبتدیان یا BASIC توسط گروهی از دانشجویان کالج دارتموث ساخته شده است. این زبان برای دانش آموزانی نوشته شده است که درک درستی از ریاضیات یا کامپیوتر ندارند. این زبان توسط بنیانگذاران مایکروسافت بیل گیتس و پاول آلن بیشتر توسعه یافت و به اولین محصول قابل فروش این شرکت تبدیل شد.

1970: PASCAL

نیکلاوس ویرث که به افتخار وی به ریاضیدان فرانسوی بلیز پاسکال نامگذاری شد ،این زبان برنامه نویسی را توسعه داد. این ابزار به عنوان ابزاری برای یادگیری برنامه نویسی رایانه توسعه یافت که به معنای آسان بودن یادگیری آن بود. به دلیل سهولت استفاده و قدرت آن ، در روزهای ابتدایی شرکت مورد علاقه اپل قرار گرفت.

1972: Smalltalk

Smalltalk که در مرکز تحقیقات زیراکس پالو آلتو توسط آلن کی ، آدل گلدبرگ و دن اینگالس ساخته شد ، به برنامه نویسان رایانه اجازه تغییر کد در حین پرواز را داد. این برنامه جنبه های مختلفی از زبان برنامه نویسی را معرفی می کند که امروزه زبان های قابل مشاهده مانند پایتون ، جاوا و روبی هستند. شرکت هایی مانند Leafly ، Logitech و CrowdStrike اظهار داشتند که آنها از Smalltalk در دسته فناوری خود استفاده می کنند.

1972: سی

این زبان توسط دنیس ریچی در آزمایشگاه های تلفن بل برای استفاده با سیستم عامل یونیکس ساخته شده است. این زبان به این دلیل C نامیده می شد که مبتنی بر زبان قبلی به نام "B" بود. بسیاری از زبانهای برجسته فعلی مشتقات C از جمله C # ، Java ، JavaScript ، Perl ، PHP و Python. همچنین توسط کمپانی های بزرگی مانند گوگل ، فیس بوک و اپل مورد استفاده قرار گرفته است.

1972: SQL (SEQUEL در آن زمان)

SQL اولین بار توسط محققان IBM ریموند بویس و دونالد چمبرلین ساخته شد. SEQUEL (همانطور که در آن زمان به آن اشاره شده بود) ، برای مشاهده و تغییر اطلاعات ذخیره شده در پایگاه داده استفاده می شود. امروزه این زبان مخفف اختصاری SQL است که مخفف Structured Query Language است. شرکتهای زیادی هستند که از SQL استفاده می کنند و برخی از آنها شامل Microsoft و Accenture هستند.

1980/81: آدا

آدا در ابتدا توسط تیمی به سرپرستی ژان ایچبیا از CUU هانیول گاو تحت قرارداد با وزارت دفاع ایالات متحده طراحی شده است. آدا از ریاضیدانان اواسط قرن نوزدهم آدا لاولاس نامگذاری شده است ، آدا یک زبان برنامه نویسی سطح بالا با ساختار ، تایپ ثابت ، الزامی ، طیف گسترده و شی گرا است. Ada از دیگر زبانهای برنامه نویسی معروف در آن زمان مانند Pascal تمدید شد. Ada برای سیستم های مدیریت ترافیک هوایی در کشورهایی مانند استرالیا ، بلژیک و آلمان و همچنین مجموعه ای دیگر از پروژه های حمل و نقل و فضایی استفاده می شود.

1983: C ++

Bjarne Stroustrup در آزمایشگاه های بل زبان C را تغییر داد ، C ++ پسوند C با پیشرفت هایی مانند کلاس ها ، توابع مجازی و الگوها است. این زبان از سال 1986 در فهرست 10 زبان برتر قرار دارد و در سال 2003 وضعیت تالار مشاهیر را دریافت کرده است. C ++ در MS Office ، Adobe Photoshop ، موتورهای بازی و سایر نرم افزارهای با کارایی بالا مورد استفاده قرار می گیرد.

1983: هدف- C

Objective-C توسط برد کاکس و تام لاو توسعه یافته است ، اصلی ترین زبان برنامه نویسی است که برای نوشتن نرم افزار برای macOS و iOS ، سیستم عامل های اپل استفاده می شود.

1987: پرل

Perl توسط لری وال ایجاد شده است و یک زبان برنامه نویسی برای اهداف عمومی و سطح بالا است. این زبان در ابتدا به عنوان یک زبان اسکریپت نویسی برای ویرایش متن طراحی شده است اما امروزه به طور گسترده ای برای بسیاری از اهداف مانند CGI ، برنامه های پایگاه داده ، مدیریت سیستم ، برنامه نویسی شبکه و برنامه نویسی گرافیکی استفاده می شود.

1990: هاسکل

Haskell یک زبان برنامه نویسی عمومی است که به نام منطق دان و ریاضیدان آمریکایی Haskell Brooks Curry نامگذاری شده است. این یک زبان برنامه نویسی کاملاً کاربردی است یعنی در درجه اول ریاضی است. این مورد در صنایع مختلف بخصوص در صنایعی که با محاسبات پیچیده ، سوابق و خرد کردن شماره سروکار دارند ، استفاده می شود. مانند بسیاری دیگر از زبان های برنامه نویسی از این دوران ، دیدن Haskell برای کاربردهای معروف بسیار زیاد رایج نیست. با این اوصاف ، از زبان برنامه نویسی برای نوشتن تعدادی بازی استفاده شده است که یکی از آنها Nikki and the Robots است .

1991: ویژوال بیسیک

ویژوال بیسیک که توسط مایکروسافت توسعه یافته است ، به برنامه نویسان اجازه می دهد تا از سبک کشیدن و رها کردن در انتخاب و تغییر قطعه کد از پیش انتخاب شده از طریق رابط کاربری گرافیکی (GUI) استفاده کنند. این روزها این زبان زیاد مورد استفاده قرار نمی گیرد ، با این وجود مایکروسافت از بخش های ویژوال بیسیک برای تعدادی از برنامه های خود مانند Word ، Excel و Access استفاده کرده است.

1993: یاقوت

روبی که توسط یوکیهیرو ماتسوموتو ایجاد شده است ، یک زبان برنامه نویسی سطح بالا است. یک زبان تدریس تحت تأثیر پرل ، آدا ، لیسپ و اسمالتاک - از جمله دیگر. موارد اصلی Ruby برای توسعه برنامه های وب و Ruby on Rails است. توییتر ، هولو و گروپون نمونه های مشهوری از شرکت هایی هستند که از روبی استفاده می کنند.

1995: جاوا

جاوا یک زبان عمومی و سطح بالا است که توسط جیمز گاسلینگ برای یک پروژه تلویزیونی تعاملی ایجاد شده است. این برنامه از قابلیت cross-platform است و به طور مداوم در میان برترین زبان های برنامه نویسی جهان قرار دارد. جاوا را می توان در همه جا یافت ، از کامپیوتر گرفته تا تلفن های هوشمند گرفته تا پارکومتر.

1995: PHP

PHP که قبلاً به عنوان "صفحه اصلی شخصی" شناخته می شد که اکنون مخفف "Hypertext Preprocessor" می باشد ، PHP توسط Rasmus Lerdorf توسعه داده شد. کاربردهای اصلی آن شامل ساخت و نگهداری صفحات وب پویا و همچنین توسعه در سمت سرور است. برخی از بزرگترین شرکتها از سراسر جهان از PHP از جمله Facebook ، Wikipedia ، Digg ، WordPress و Joomla استفاده می کنند.

1995: جاوا اسکریپت

JavaScript توسط Brendan Eich ایجاد شده است ، این زبان در درجه اول برای توسعه پویای وب ، اسناد PDF ، مرورگرهای وب و ابزارک های دسک تاپ مورد استفاده قرار می گیرد. تقریباً همه وب سایت های اصلی از JavaScript استفاده می کنند. Gmail ، Adobe Photoshop و Mozilla Firefox مثالهای شناخته شده ای دارند.

2000: C #

C # در مایکروسافت با امید به ترکیب توانایی محاسبه C++ با سادگی Visual Basic توسعه یافته است ، C # مبتنی بر C ++ است و شباهت های زیادی با جاوا دارد. این زبان تقریباً در همه محصولات مایکروسافت استفاده می شود و در درجه اول در توسعه برنامه های دسک تاپ دیده می شود.

2003: مقیاس

Scala توسط مارتین اودرسکی توسعه یافته است ، که ترکیبی از برنامه ریزی عملکردی ریاضی و برنامه نویسی شی گرا است. سازگاری اسکالا با جاوا آن را در توسعه اندروید مفید می کند. Linkedin ، Twitter ، Foursquare و Netflix فقط چند نمونه از بسیاری از شرکتهایی است که از Scala در مجموعه فناوری خود استفاده می کنند.

2003: گرووی

مشتق از جاوا ، Groovy توسط James Strachan و Bob McWhirter ساخته شد. این زبان به دلیل مختصر بودن و یادگیری آسان ، بهره وری را بهبود می بخشد. برخی از شرکتهای مشهوری که از Groovy در پشته فن آوری خود استفاده می کنند ، استارباکس ، ترانسفرایز و Craftbase هستند.

2009: برو

Go توسط گوگل ساخته شده تا مواردی را که به دلیل سیستم های نرم افزاری بزرگ رخ می دهد برطرف کند. Go به دلیل ساختار ساده و مدرن خود ، در میان بزرگترین شرکتهای فناوری در سراسر جهان مانند Google ، Uber ، Twitch و Dropbox محبوبیت یافته است.

2014: سوئیفت

سوئیفت که به عنوان جایگزینی برای C ، C ++ و Objective-C توسط اپل توسعه یافته است ، با هدف سهولت نسبت به زبانهای فوق الذکر توسعه یافته و فضای خطای کمتری را فراهم می کند. تطبیق پذیری Swift به این معنی است که می تواند برای برنامه های دسک تاپ ، موبایل و ابر استفاده شود. برنامه پیشرو زبان "Duolingo" برنامه جدیدی را که به زبان سوئیفت نوشته شده راه اندازی کرد.

 

از کدام زبان های برنامه نویسی قدیمی امروزه هنوز استفاده می شود؟

 

همه زبان های برنامه نویسی برای همیشه دوام ندارند. خواه این نتیجه پیشرفت تکنولوژی باشد و یا صرفاً جایگزین آن زبان پیچیده تری باشد. با این اوصاف ، برخی از زبانهای برنامه نویسی قدیمی وجود دارد که امروزه توسط متخصصان فناوری اطلاعات استفاده می شود:

FORTRAN

نسخه اولیه FORTRAN در سال IBM توسط جان بكوس در IBM ارائه شد. این اولین کامپیوتر سازنده بهینه ساز بود و برای كارهای علمی به طور گسترده ای مورد استفاده قرار گرفت ، زیرا كد بهینه شده با کد مونتاژ دست نوشته شده رقابت مطلوبی دارد. این زبان هنوز هم در سریعترین ابر رایانه های جهان تا به امروز مورد استفاده قرار گرفته است. از سال 1953 با جدیدترین نسخه منتشر شده در سال 2018 ، یک رشته به روزرسانی شده است.

COBOL

COBOL در سال 1959 توسعه یافت و یکی از اولین زبانهای سطح بالای برنامه نویسی بود. علیرغم اینکه مدتها پیش اختراع شده است ، COBOL امروزه نیز بسیار شیوع دارد . فقط در ایالات متحده آمریکا ، 43٪ از سیستم های بانکی با استفاده از COBOL ساخته می شوند ، که 95٪ از کشهای خودپرداز و 80٪ از معاملات حضوری را تشکیل می دهند.

 

زبان های برنامه نویسی اولیه مایکروسافت و اپل

 

مایکروسافت و اپل دو شرکت اساسی در تاریخ زبان های برنامه نویسی هستند. BASIC (اولین بار در سال 1964 منتشر شد) ، توسط بنیانگذاران مایکروسافت بیل گیتس و پاول آلن در سال 1975 اصلاح شد. و نسخه اصلاح شده آنها Altair BASIC شد ، که اولین محصول بازاریابی و توزیع شده مایکروسافت بود و منجر به ایجاد شرکت شد.

پاسکال زبان برنامه نویسی مورد علاقه روزهای ابتدایی اپل بود. توسعه دهندگان اپل که در اوایل دهه 1970 اختراع شد ، پاسکال را به دلیل قدرت و سهولت استفاده دوست داشتند . با این حال ، هنگامی که اپل کتابخانه کد NeXTSTEP را در سال 1996 خریداری کرد ، Objective-C (که تحت مجوز NeXTSTEP مجوز داشت) به زبان محبوب انتخاب غول فناوری تبدیل شد.

 

امروزه محبوب ترین زبان برنامه نویسی چیست؟

 

ما در حال پایان سفر خود در تاریخ زبان های برنامه نویسی هستیم. همانطور که مشاهده کردید ، برنامه نویسی رایانه ای تا حدی فراتر از انتظار پیش رفته است ، و فناوری را که روزانه به آن متکی هستیم تأمین می کند. به همین دلیل است که ما برای پیاده سازی و کنترل زبان های برنامه نویسی که امروز قدرت جهان را دارند ، به متخصصان ماهری نیاز داریم.

اما کدام زبان برنامه نویسی محبوب ترین است؟

گزارش مهارت های فناوری اطلاعات DevSkiller 2020 بینش ارزشمندی دقیقاً برای این س questionال فراهم می کند. این گزارش حاوی داده های بیش از 213000 تست کدگذاری است که توسط شرکت هایی که به دنبال استخدام متخصصان متخصص IT هستند ، در 143 کشور ارسال شده است.

  1. JavaScript 72%
  2. SQL 55%
  3. Java 53%
  4. HTML/CSS 46%
  5. .NET/C# 36%

 

همانطور که در بالا مشاهده می کنید ، جاوا اسکریپت محبوب ترین زبان آزمایش شده بر روی دعوت نامه های آزمایشی ارسال شده در DevSkiller بود. این یافته در نظرسنجی توسعه دهندگان Stack Overflow 2020 تأیید شده است که JavaScript را به عنوان محبوب ترین زبان برنامه نویسی برای هشتمین سال متوالی ذکر کرده است. SQL ، Java ، HTML / CSS و .NET / C # 5 نتیجه برتر را جمع آوری کرده اند.

 

نتیجه

 

تاریخچه زبان های برنامه نویسی جذاب است. چه کسی فکر می کند که الگوریتمی از اواسط قرن نوزدهم می تواند زمینه را برای جامعه فناوری محور که امروز در آن زندگی می کنیم هموار کند. از کدهای اولیه ماشین گرفته تا کدهای پیچیده قابل خواندن توسط انسان که امروزه فناوری های مورد علاقه ما را تأمین می کند ، زبان های برنامه نویسی مسیری طولانی را طی کرده اند. آنچه مسلم است ، برنامه نویسی رایانه همانطور که در 150 سال گذشته انجام شده است همچنان ادامه خواهد داشت و دیدن اینکه آینده چه چیزی را به همراه دارد هیجان انگیز است. موفق باشید.

 

نویسنده(ترجمه): سید مهدی هاشمی

منبع: devskiller.com

لینک کوتاه مقاله : https://BugLand.ir/A/c17