آیا میخواهید از اکانت خود خارج شوید؟

بله

آموزش گرفتن رویداد دکمه های کیبورد در سی شارپ (WinForm)

آموزش گرفتن رویداد دکمه های کیبورد در سی شارپ (WinForm)

یکی از کار های جذابی که میشه با همه زبان های برنامه نویسی انجامش داد گرفتن رویداد یک کلید در کیبورد و انجام یک واکنش است. در این مقاله بهتون یاد میدیم تا چطور خیلی راحت رویداد کلید هارو دریافت کنید و یک ابزار برای تشخیص کلید کلیک شده و کد آن رو باهم درست میکنیم.

 

کاربرد رویداد ها در سیشارپ

 

همیشه نباید برنامه شما با ماوس کار کند و شما میتونید برای راحتی کار از کلید های کیبورد استفاده کنید. برای مثال وقتی وارد نوت پد سیستم خودتون بشید و وقتی دکمه Backspace رو بزنید یک حرف از جمله پاک میشود. این یک نمونه رویداد هست. خب حالا چجوری رویداد کلید هارو بگیریم؟ خب، هر کلید در کیبورد شما دارای یک کد شناسایی تحت عنوان KeyCode است که شما میتونید با استفاده از این کی کد به کلید مورد نظر دسترسی داشته باشید. شما میتونید برای بیشتر دونستن درباره KeyCode از این لینکاقدام کنید. 

 

آموزش ساخت ابزار نمایش دهنده KeyCode کلید ها با سیشارپ

 

خب شما برای این کار باید یک پروژه ویندوز فورم ایجاد کنید. روی فورم دو عدد Lable بندازید که بتونیم اسم کلید و کی کد اون رو در اونها نمایش بدیم.(اسم اولی:lblCharacter و اسم دومی:lblCode)

روی Form کلیک کنید و در بخش Propertis وارد سربرگ رویداد ها بشید و روی رویدا KeyDown دوبار کلیک کنید تا به محل نوشتن کد های رویداد کلید ها بروید. در اینجا باید اطلاعات کلید فشار داده شده رو وارد کنیم:

lblCharacter.Text = e.KeyData.ToString();

lblCode.Text = e.KeyValue.ToString();

به همین راحتی ما رویداد کلید هارو میتونیم پیدا کنیم. اگر خواستید برای کلیک روی کلیدی کاری انجام بدید از این کد استفاده کنید:

if (e.KeyValue = 40)
{
    // Code
}

در اینجا ما چک کردیم اگر کد کلید ورودی مساوی با 40 بود کاری رو انجام بده(کلید 40 جهت پایین است).

 

 

به همین راحتی ما تونتیم با رویداد های کلید ها کار کنیم و یک ابزار کاربردی بسازیم. امیدوارم به کارتون بیاد. موفق باشید.

لینک کوتاه مقاله : https://BugLand.ir/A/550